Připravované změny v cizineckém právu v roce 2021

Ostatní větší změny cizineckého zákona vstoupily v účinnost 31. 07. 2019. Změny se týkaly zejména zaměstnávání cizinců a vydávání zaměstnaneckých karet pro cizince ze třetích zemí. Od té doby například platí, že změnu zaměstnavatele držitel zaměstnanecké karty v zásadě toliko oznamuje. Předtím bylo nutné podávat žádost, o které rozhodovalo Ministerstvo vnitra. A které změny připravuje pro cizince v příštím roce Parlament České Republiky? V následujícím článku se dozvíte, jaké základní změny cizineckého zákona jsou již v legislativním procesu, jak to vypadá se zvýšením jazykového požadavku pro trvalý pobyt a adaptačně-integračními kurzy.

Dvě velké novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky již v legislativním procesu

V současnosti jsou v Poslanecké sněmovně dvě zásadní novely zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. Obě novely jsou teprve ke dni vydání tohoto článku na začátku projednávání. Lze předpokládat, že obě novely budou nabývat účinnost po určitých částech od roku 2021. Jedná se o:

  1. návrh zákona, který přináší řadu změn v oblasti pobytu rodinných příslušníků občanů ČR/EU v souvislosti nařízením Evropského parlamentu a Rady k novým průkazům a též reaguje na Brexit a výstupní dohodu se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, a který;
  2. návrh zákona, který vedle novelizace azylového zákona přináší řadu dílčích změn v pobytovém řízení včetně implementace Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS) a další změny v některých pobytových institutech, např. ve vydávání výjezdního příkazu.

První návrh změny cizineckého zákona mění kategorie rodinných příslušníků občanů EU/ČR, kteří jsou sami občany tzv. třetích zemí. První kategorie cizinců, na které se též přímo vztahuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/38/ES ze dne 29. dubna 2004 o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států, bude i nadále žádat o povolení k přechodnému pobytu. Toto povolení bude mít platnost 5 let. Ostatní kategorie rodinných příslušníků, například nesezdaní partneři, budou již žádat o standardní povolení k dlouhodobému pobytu, jehož maximální platnost je zatím stanovena na 3 roky.

Druhý návrh změny cizineckého zákona například rekodifikuje řízení o přiznání postavení osoby bez státní příslušnosti, zkrátí maximální délku výjezdního příkazu ze 60 na 30 dnů, upravuje nově rozhodnutím uloženou povinnost opustit území pro občany EU, zrychluje rozhodování o žádosti o zkrácení správního vyhoštění osob tak, že prvním úkonem v řízení může být rovnou meritorní rozhodnutí, dále podstavení účastníků řízení ve správních řízeních vedených dle cizineckého zákona, prodlužuje lhůtu pro rozhodnutí o žádosti o prodloužení povolení k dlouhodobému pobytu na 60 dnů (z původních 30, přičemž důvodem má být dostatečný čas pro ověřování splnění podmínek), stanovuje, že soudní přezkum v cizineckých věcech na krajských soudech bude provádět toliko specializovaný samosoudce atp.

Další očekávané změny v příštím roce

Od 01. 01. 2021 nabývá účinnost poslední část zákona č. 176/2019 Sb., která zavede povinnost pro některé nově příchozí cizince absolvovat tzv. adaptačně-integrační kurzy. Změna je jedním z ostatních vyvrcholení integrační politiky státu a její konkrétní parametry upraví zvláštní vyhláška Ministerstva vnitra o provádění adaptačně-integračních kurzů.

Cizinec, kterému bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu nebo k trvalému pobytu (který nebyl vydán po 5 letech pobytu), je povinen absolvovat adaptačně-integrační kurz od 01. 01. 2021, a to do 1 roku ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o vydání tohoto povolení. Stejná povinnost se vztahuje i na cizince, kterému bylo vydáno nové povolení k dlouhodobému pobytu z důvodu změny účelu pobytu na území. Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta do výše 10 000 Kč.

Výjimky z povinné účasti na kurzu mají:

  • studenti, držitelé karet vnitropodnikově převedených zaměstnanců či držitelé povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování nebo pro osoby, kterým povolení k dlouhodobému pobytu vydalo Ministerstvo zahraničních věcí;
  • osoby mladší 15 let nebo naopak starší 61 let;
  • osoby, které již adaptačně-integrační kurz absolvovaly (jedná se o kurzy, které byly do 31. 12. 2020 pilotně organizovány za podpory Ministerstva vnitra).

Z vyhlášky Ministerstva vnitra č. 520/2020 Sb. je zřejmé, že kurzy budou:

  • tlumočeny do anglického, arabského, francouzského, mongolského, ruského, srbského, španělského, ukrajinského nebo vietnamského jazyka;
  • organizovat integrační centra za účasti certifikovaného lektora a soudního tlumočníka, přičemž nabídku kurzů prostřednictvím rezervace na svém webu zabezpečí ministerstvo vnitra;
  • zpoplatněny poplatkem ve výši 1500 Kč (pro veřejnost), který hradí cizinec sám.

Kurzy budou probíhat vždy v jednom dni v rámci 4-hodinového bloku a jejich obsahovou náplní budou informace o:

  • podmínkách pobytu cizinců na území, zaměstnávání cizinců a jejich podnikání,
  • systému poskytování zdravotních služeb cizincům na území, včetně problematiky zdravotního pojištění, bydlení, školství a vzdělávání,
  • místních poměrech, kulturních zvyklostech, o České republice obecně včetně obecného právního základu atd.

Každý účastník kurzu bude muset absolvovat celý blok kurzu. Očekává se, že první kurzy budou probíhat od března nebo dubna 2021.

Další chystanou změnou je očekávané schválení nového nařízení vlády, kterým se mění původní nařízení vlády č. 31/2016 Sb., o prokazování znalosti českého jazyka pro účely získání povolení k trvalému pobytu. Změna má zvýšit požadovanou úroveň jazykové znalosti pro získání povolení k trvalému pobytu po 5 letech z A1 na A2. Ačkoliv bylo připomínkové řízení ukončeno již 18. 12. 2019, k dnešnímu dni není nové nařízení účinné.


Článek si neklade za cíl poskytnout detailní a vyčerpávající informace k připravovaným změnám. V průběhu času může dojít jiným změnám nebo ke změně praxe. Účelem článku je poskytnout toliko základní orientaci. Nemůžeme proto nést žádnou odpovědnost za správnost informací, které jsou obsažené v tomto článku. Využití informací v tomto článku je tedy výlučně na odpovědnosti daného čtenáře.

Závazné informace obsahuje pouze platný zákon. Plnohodnotně můžeme poradit našim klientům pouze tehdy, pokud poznáme všechny rozhodné okolnosti.


Chcete-li získat konkrétní informace, k jakým změnám nakonec dojde a jak se dotknout Vašeho postavení, například v souvislosti s postavením britských občanů na území v souvislosti s Brexitem nebo tzv. jiných rodinných příslušníků občanů EU/ČR, neváhejte se nám ozvat. Zanechte nám nezávaznou poptávku a my se s Vámi spojíme do 24 hodin.

Můžete rovněž využít odkaz v zápatí a jednoduše se objednat na nezávaznou konzultaci s advokátem.